Turkmaster

Turkmaster

TÜRK MASTER (TM) PAYLAŞIM FORMUNA HOŞ GELDİNİZ


  Bilgisayara Yeni Bir Harddisk Takmak - Bilgisayar

  Paylaş
  avatar
  By.DuFy!
  SİTE KURUCUSU
  SİTE KURUCUSU

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 5805
  Yaş : 27
  Nerden : Ankara/Keçiören
  Sitemize vereceğiniz puan: : 10
  Ne YapaK : 27.12.1991
  Tuttugunuz Takım :
  Metin Alanı : <center><font color="white"><marquee direction="left" style="background:red">Vatanını Seven Görevini En İyi Yapandı®-NeYapak ForuM.</marquee></font></center>
  ÜYE MADALYASI :
  +Rep :
  80 / 10080 / 100

  -Rep :
  1 / 1001 / 100

  Paylaşım :
  100 / 100100 / 100

  Forum Gücü :
  90 / 10090 / 100

  Milli TAkımımız :
  Kayıt tarihi : 06/02/08

  DuFy!
  Keçiören: 17

  default Bilgisayara Yeni Bir Harddisk Takmak - Bilgisayar

  Mesaj tarafından By.DuFy! Bir Çarş. Mayıs 21, 2008 3:18 pm

  BİLGİSAYARA YENİ BİR HARD DİSK TAKMAK  Yeni bir hard disk alındığında yapılması gereken ilk şey; diskin master veya slave olacağına karar vermektir. Anakartlar üzerinde iki IDE kanalı bulunur. Bir IDE kanalına maxsimum iki aygıt bağlanabilir. Su tarama iti aygıt bağlı olduğu için, aygıtlardan bir tanesi master (efendi), diğeri slave (köle) konumunda olmalıdır. Eğer ikisi de master veya slave olursa, hard diskler çalışmaz. Bazı sistemler açılmaz. Jumperlar ile IDE aygıtının master veya slave konumu ayarlanır.
  Sahip olunan sistem genelde UDMA/66 standardında olacağından, bu sistemde kullanılan kabloların istenilen yönü master yada slave aygıta takılabilir. Bu kablo 40 pinli ve 80 kanallıdır. Kablonun mavi ucu sisteme, siyah uç master aygıta, gri renkli uç ise slave aygıta bağlanır. Birde Cable Select durumu vardır. UDMA/66 diskleri kullanılırken disk üzerindeki jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir. Bir diski master’dan slave hale geçirmek için jumperlarla uğraşmak yerine sadece kablonun farklı ucunun takılması yeterlidir.
  Hard disk kurulumunu başlatmak için, bir tane başlangıç disketi gerekir. Başlangıç disketi, Denetim Masası – Program Ekle / Kaldır – Başlangıç Disketi sekmesinden oluşturulabilir. İlk olarak fiziksel olarak yükleme yapılır.
  1. Bilgisayar kapatılır.
  2. Yeni hard diskin ayarları jumper Cable Select moduna getirilir. Eski hard diskin de jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir.
  3. Hard diski kasa içerisine çok sağlam bir şekilde vidalamak gerekir.
  4. IDE ve güç kabloları takılır. Kablolar takılırken çok dikkatli olmak gerekir. IDE kablosundaki kırmızı uç, güç kablosunun kırmızı ucuna bakmalıdır. IDE kablosunun sisteme takılan kısmı da takılır.
  5. Bilgisayar açılır. BIOS’a girilir. IDE aygıtları Auto Detect ettirilir. Bilgisayar hard diski sorunsuzca görüyorsa, problem yok demektir.
  6. Bilgisayar açıldıktan sonra, fdisk veya benzeri bir program kullanılarak hard disk kullanılır hale getirilir.

  __________________

   Similar topics

   -

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 8:24 am