Turkmaster

Turkmaster

TÜRK MASTER (TM) PAYLAŞIM FORMUNA HOŞ GELDİNİZ


  Sabit Disk

  Paylaş
  avatar
  By.DuFy!
  SİTE KURUCUSU
  SİTE KURUCUSU

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 5805
  Yaş : 27
  Nerden : Ankara/Keçiören
  Sitemize vereceğiniz puan: : 10
  Ne YapaK : 27.12.1991
  Tuttugunuz Takım :
  Metin Alanı : <center><font color="white"><marquee direction="left" style="background:red">Vatanını Seven Görevini En İyi Yapandı®-NeYapak ForuM.</marquee></font></center>
  ÜYE MADALYASI :
  +Rep :
  80 / 10080 / 100

  -Rep :
  1 / 1001 / 100

  Paylaşım :
  100 / 100100 / 100

  Forum Gücü :
  90 / 10090 / 100

  Milli TAkımımız :
  Kayıt tarihi : 06/02/08

  DuFy!
  Keçiören: 17

  default Sabit Disk

  Mesaj tarafından By.DuFy! Bir Perş. Mayıs 22, 2008 2:38 am


  Bilgisayarınızı güncel uygulamalara hazırlamanın ilk yolu doğru sabit disk kullanmaktır. Sabit disk için ilk unsur tabii ki kapasitesidir. Şu an piyasadaki en küçük sabit diskler 20GB depolama alanına sahiptirler. Yeni nesil oyunların hemen hemen çoğu 1 'er GB'lık boş alana ihtiyaç duyuyorlar. Video kameradan diske görüntü aktarmak ya da TV kartı ile görüntü yakalamak istenirse 10GB bir boş alana ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda 20GB'lık sabit disk yeterli olmayacak ve piyasadaki daha büyük depolama alanı içeren sabit diskler devreye girecektir. Sabit diskler verileri metal CD'yi andıran plakalar üzerinde saklarlar. Bu plakaların her iki yüzüne de veri yazılır. Veri yazma işini plakaların her iki tarafında yer alan yazma kafaları yapar. Sabit diskin kapasitesinin artması metal plakalar üzerine daha yoğun bir şekilde veri yazılabilmesi anlamına gelmektedir.


  Sabit diskler için tercih edilebilecek farklı arabirimler bulunmaktadır. Günümüzde masaüstü sistemlerde kullanılan sabit disklerin büyük çoğunluğunda ATA arabirimi bulunmaktadır. Paralel ATA, ATA/133 ve ATA/100 olarak ikiye ayrılmaktadır. 100 ve 133 arabirimlerin saniyede verdiği maksimum veri akış hızıdır. ATA/100, saniyede 100MB veri akışına ATA/133 ise saniyede 133MB veri akışına izin verir. Sabit disk üreticileri çoğunlukla ATA/100'ü kullanmayı tercih etmektedirler. Çünkü, anakart üreticlerinin çoğu ATA/133 desteği sunmamaktadır. ATA/133 sabit diskler genellikle 133MB/s'lik veri akış hızı için yeterli bant genişliği bulamamaktadırlar. Sabit disklerde kullanılan ikinci arabirim SCSI 'dir. Bu arabirimi kullanan sürücülerin fiyatı oldukça yüksektir. SCSI, paralel ATA'ya göre daha üstündür ve yüksek performansa ihtiyaç duyan güçlü sistemlerde kullanılırlar. Seri ATA(SATA) birimi ise son zamanlarda hızla yaygınlaşmaktadır. SATA saniyede 150 MB veri akışını desteklemektedir.SATA kabloları çok daha incedir. SATA arabirimini destekleyen bir sabit disk seçilirken, seçilen ana karta da dikkat edilmelidir. Çünkü, standart IDE bağlantı noktalarına bağlamak mümkün değildir. ATA/133'ün yaşadığı bant sorunu SATA için de geçerlidir.

  Sabit disk için diğer önemli iki parametre dönüş hızı ve tampon bellektir. Dönüş hızı, metal plakaların sabit disk içinde 1 dakikadaki dönüş hızı olarak ifade edilebilir. birimi rpm (rotation per minute) ile gösterilir. Piyasadaki sabit diskler için 5400rpm ve 7200 rpm değerleri bulunmaktadır. Dönüş hızı ne kadar yüksekse, okuma ve yazma hızı o kadar yükselir. Bu nedenle rpm'i yüksek sabit diskleri tercih etmekte fayda vardır. 7200 rpm, standart bir kullanıcı için iyi bir seçim olacaktır. 10 bin ya da 15 bin dönüşlü sabit diskler ise daha çok sunucu tabanlı sistemlerde tercih edilir.

  Tampon bellek ise sabit disk ile CPU arasındaki küçük bir köprüdür. İşlemci sabit diskten veri istediğinde bu önce sabit diskin tampon belleğinde yazılır ve işlemciye buradan ulaştırılır ve veri akış hızı artar. Sabit disklerde 2MB'dan 8MB'a kadar farklı tampon bellekleri bulunmaktadır. Tampon bellek ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 9:50 am